ЮНЕСКО. Охорона нематеріальної культурної спадщини

ЮНЕСКО відповідає за координацію міжнародного співробітництва у сфері освіти, науки, культури та комунікації.

Члени ЮНЕСКО – 192 держави.

Керівні органи ЮНЕСКО:

 • Генеральна асамблея держав-учасниць включає представників усіх держав-членів організації. Збирається один раз у два роки.
 • Правлінням ЮНЕСКО є виконавча рада. Генеральна асамблея обирає 58 членів Ради. Збирається двічі на рік.

У 1972 році прийнята Конвенція про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини. В рамках Конвенції створено Перелік всесвітньої спадщини, який поєднує близько 700 природних і культурних об’єктів.

У 2003 році ЮНЕСКО прийняло Конвенцію „Про охорону нематеріальної культурної спадщини”.

Офіційний сайт Конвенції: https://ich.unesco.org/en/home

Конвенція має забезпечити охорону:

 • усних традицій та форм вираження, охоплюючи мову як носія нематеріальної культурної спадщини;
 • виконавчих мистецтв;
 • звичаїв, обрядів, свят;
 • знань і звичаїв, пов’язаних з природою та всесвітом;
 • знань та навичок, пов’язаних із традиційними ремеслами.

Конвенцією заснований Міжурядовий комітет з охорони  нематеріальної  культурної  спадщини, який складається з представників 24 держав-учасниць. Держави-члени Комітету обираються терміном на чотири роки. Кожні два роки Генеральна асамблея оновлює половину складу держав-членів Комітету. Комітет підзвітний Генеральній асамблеї.

Комітет затверджує 2 списки:  

 1. Репрезентативний список нематеріальної культурної спадщини людства, який нараховує понад 390 елементів (станом на 2018 рік).
 2. Список нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони, який нараховує понад 50 елементів (станом на 2018 рік).

29 листопада 2016 року Міжурядовий комітет з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО включив елемент „Козацькі пісні Дніпропетровщини” до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони.

Cossack’s songs of Dnipropetrovsk Region на сайті ЮНЕСКО https://ich.unesco.org/en/USL/cossacks-songs-of-dnipropetrovsk-region-01194

З відеозаписом про елемент можна ознайомитись за посиланням: https://youtu.be/bHTCn1ag4Mw

Козацькі пісні Дніпропетровщини стали другим елементом від України, який отримав такий високий статус.

16 березня 2017 року Міністр культури України Євген Нищук вручив Дніпропетровській обласній раді та трьом народним творчим колективам, які визнані ЮНЕСКО носіями елементу, Сертифікат про внесення козацьких пісень Дніпропетровщини до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони.

 

 1.  
 2.