Козацькими називаються пісні, які виникли в епоху активної діяльності українських козаків у їх середовищі або в заснованих ними поселеннях і пов язані своїми сюжетами з козаками (XVII-XVIII ст.).

Ключовим для ідентифікації пісень як козацьких, є наявність в них слова “козак”.

Кожен куплет таких пісень із-за повільного темпу і наявності розспівів між складами тексту має велику тривалість у часі. Через це виконавці називають ці пісні “протяжними”.

Географічний ареал поширення елементу «Козацькі пісні Дніпропетровщини» охоплює майже всю Дніпропетровську область, за винятком сіл, у яких компактно проживають представники інших національностей.

Козацькі пісні Дніпропетровщини передаються усним шляхом. У ХХ сторіччі процес їхньої передачі був переважно «вертикальним»: діти навчалися цим пісням у своїх батьків або бабусь та дідусів. Зараз цей процес передачі фактично повністю зруйнований.

З метою впровадження заходів з охорони елементу НКС „Козацькі пісні Дніпропетровщини”, Дніпропетровською обласною радою прийнято Програму збереження та розвитку об’єктів культурної і природної спадщини, розташованих на території Дніпропетровської області, на 2014 – 2019 роки. Рішенням обласної ради від 27 березня 2020 року № 578-22/VIІ термін дії Програми продовжено до 2025 року. Рішення за посиланням https://oblrada.dp.gov.ua/rishennia/sklikannia-7/%D1%85%D1%85ii-sesiia/%E2%84%96-578-22vi%D1%96-27-03-2020-%D1%80/