Історія розвитку козацтва

Історія розвитку козацтва

✍️За офіційною історією вперше слов´янські козаки з´явилися у 1480-х роках, але тільки з поширенням кріпацтва у серені ХVI століття їхня чисельність значно зросла.

☝️Але ще у середині ХІІ століття були так звані «бродники» – попередники слов´янських козаків, які у ХІІ-ХІІІ столітті жили між Нижнім Доном і Нижнім Дунаєм, та сусідили із половцями. 🖥

📽Тож поринемо в історію…

РІЗДВЯНЕ ФОТО-ПРИВІТАННЯ від ансамблю “Першоцвіт”

РІЗДВЯНЕ ФОТО-ПРИВІТАННЯ від ансамблю “Першоцвіт”

Привітання з Різдвом від носія елементу НКС Козацькі пісні Дніпропетровщини у фото.

На столі — свята вечеря.

Вся родина — за столом.

Відчиняє ангел двері

Позолоченим крилом.

Благу вість нам сповіщає

Про народження Христа.

В хаті свято розцвітає,

Гріє душу доброта.

Пахне сіном і кутею.

Сяє зірка. Сніг скрипить.

І колядка над землею

З білим ангелом летить

За матеріалами сторінці у Facebook

РІЗДВЯНЕ ФОТО-ПРИВІТАННЯ фольклорного гурту “Перевесло”

РІЗДВЯНЕ ФОТО-ПРИВІТАННЯ фольклорного гурту “Перевесло”

РІЗДВЯНЕ ФОТО-ПРИВІТАННЯ фольклорного гурту “Перевесло” Кочережського НВК на сцені Народного дому.

Йдемо спішною ходою.

Ми від хати і до хати.

Голосною колядою

Сина Божого вітати….

Все до ладу. Все – як треба.

Кожушки, хустки квітчасті…

Долинає аж до неба: – Живіть в радості і щасті!

За матеріалами на сторінці у Facebook

Всесвітня фестивальна асоціація запрошує взяти участь у своїх фестивалях

Всесвітня фестивальна асоціація запрошує взяти участь у своїх фестивалях

Всесвітня фестивальна асоціація запрошує взяти участь у своїх фестивалях. А їх більше 250! 80 направлень!

Пропонуємо й нашим колективам долучатися та поширювати мистецтво виконання козацьких пісень по всьому світу !

www.festival-association.eu

Contact: info@festival-association.eu

office.wofa@gmail.com

Кодацька фортеця та старовинне козацьке кладовище можуть отримати інший статус

Кодацька фортеця та старовинне козацьке кладовище можуть отримати інший статус

Наприкінці року у ДніпроОДА говорили про фортецю Кодак та старовинне козацьке кладовище, що розташоване у Старих Кодаках.

У Дніпропетровській ОДА повідомили, що Старі Кодаки хочуть зробити туристичним центром. Фортецю й кладовище мають на меті об’єднати у меморіальний комплекс.

Детальніше за посиланням

Вже наступного року відбудеться низка фестивалів

Вже наступного року відбудеться низка фестивалів

Щоб пісня жила – її треба популяризувати. Поціновувачів фольклору та народних ритмів запрошують взяти участь в XI Міжнародному музично-фольклорно-танцювальному фестивалі «MIMOZA FEST» 11-15 червня, Будва-Герцег-Нові Котор Чорногорія 2021. Фестиваль буде проходити в рамках WOFA – ВСЕСВІТНЬОЇ ФЕСТИВАЛЬНОЇ АСОЦІАЦІЇ. Далі за посиланням https://artethnofest.com.ua/2020/12/06/ix-mizhnarodnyj-festyval-muzyky-i-folkloru-tanczyuvalnyj-festyval-mimoza-fest/

Звіт про заходи з охорони елементу НКС

Звіт про заходи з охорони елементу НКС

Презентували культурній спільноті Дніпропетровщини Звіт про заходи з охорони елементу НКС „Козацькі пісні Дніпропетровщиниˮ, який у 2016 році внесено до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони.

До його підготовки залучалися як представники громад, де мешкають носії елементу, так і самі носії елементу та їх послідовники, освітяни і музикознавці.

Детальніше про Звіт.

Питання виявлення, охорони, збереження, передачі майбутнім поколінням, популяризації елементів нематеріальної культурної спадщини (далі – НКС) серед пріоритетних в області, адже на її території виявлені та зберігаються два елементи НКС.

Відповідно до наказу Міністерства культури України від 21 січня 2015 року № 16 Козацькі пісні Дніпропетровщини включено до Національного переліку елементів НКС України. А 30 листопада 2016 року цей елемент НКС внесено до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони.

З метою реалізації заходів, зокрема з охорони елементу НКС, рішенням Дніпропетровської обласної ради від 31 січня 2014 року № 524-25/VII прийнято Програму збереження та розвитку об’єктів культурної і природної спадщини, розташованих на території Дніпропетровської області, на 2014 – 2019 роки. Рішенням облради від 27 березня 2020 року № 578-22/VII до неї внесено зміни й продовжено термін дії до 2025 року. А саме:

Програму та перелік завдань і заходів до неї викладено у новій редакції, зокрема, розділ 6. „Козацькі пісні Дніпропетровщини – елемент нематеріальної культурної спадщини України, включений до Списку нематеріальної культурної спадщини, яка потребує термінової охорони ЮНЕСКО”;

прийнято звіт про виконання Програми.

З метою підготовки та подання у грудні 2020 року Україною звіту до ЮНЕСКО у червні 2020 року до Мінкультури та інформаційної політики України надано інформацію про:

  • заходи, які перераховані у плані з охорони елементу НКС „Козацькі пісні Дніпропетровщиниˮ та реалізовані станом на 1 січня 2020 року;
  • заходи з охорони елементу НКС „Козацькі пісні Дніпропетровщиниˮ, які планується виконати до 2024 року (план з охорони елементу НКС на 4 роки).

Крім подовження терміну дії регіональної Програми, цьогоріч проведено такі заходи з метою охорони елемента  та поширення інформаціі про нього:

лютий:

– на базі Дніпровської академії неперервної освіти відбувся черговий семінар-тренінг для вчителів міст і районів області із популяризації НКС Дніпропетровщини за тематикою “Петриківський розпис” та “Козацькі пісні Дніпропетровщини”;

– відбувся ІІ Міжнародний етномузикознавчий симпозіум «Актуальні питання східноєвропейської етномузикології». Цьогоріч він об’єднав фахівців-фольклористів з Австрії, Сербії, Литви, Словаччини та їх українських колег;

березень – липень:

– проводиться онлайн робота з представниками територіальних громад, носіями елементу Козацькі пісні Дніпропетровщини з питань підготовки інформації про стан виконання заходів, які перераховані у плані з охорони елементу НКС, опрацьовуються пропозиції до плану з охорони елементу НКС на 4 роки;

– інформацію про звіт, наданий Мінкульту та інформполітики України, поширено на офіційному сайті обласної ради;

серпень:

– в обласній раді відбувся семінар “Збереження та популяризація нематеріальної культурної спадщини, як відповідь на виклики сучасності”.  Захід проведено Обласною Асоціацією органів місцевого самоврядування;

вересень:

– відбувся IV Обласний фестиваль Козацької пісні Дніпропетровщини. У фестивалі прийняли участь колективи – носії елементу. А саме: народні колективи Кочережківського народного дому “Першоцвіт”, “Любава”, “Лілея”, ансамбль “Першоцвіт”;

грудень:

– в онлайн форматі відбулася ІІІ обласна освітньо-культурна конференція «Збережемо спадщину разом». Це спільний проєкт Дніпропетровської обласної ради, Дніпропетровської обласної асоціації органів місцевого самоврядування та Дніпропетровської облдержадміністрації. Тема конференції «Козацькі пісні Дніпропетровщини».

Враховуючи означене:

під час підготовки інформації про заходи, які перераховані у плані з охорони елементу НКС „Козацькі пісні Дніпропетровщиниˮ та реалізовані станом на 1 січня 2020 року та заходи з охорони цього елементу НКС, які планується виконати до 2024 року, до роботи максимально долучалися як представники громад регіону, так і носії елементу;

інформація про стан охорони елементу широко висвітлювалася у ЗМІ та інтернет-просторі;

питання стану виконання заходів з охорони елементу НКС було серед пріоритетних під час проведення культурно-масових та освітніх заходів.

Вдячні за участь у підготовці звіту управлінню культури, національностей і релігій Дніпропетровської облдержадміністрації, Підгородненській міській ОТГ, Богданівській, Вербківській, Межиріцькій та Троїцькій сільським ОТГ Павлоградського району, МАОМС „Дніпропетровська обласна асоціація органів місцевого самоврядування”, співробітникам лабораторії фольклору та етнографії Дніпропетровської академії музики ім. М. Глінки, Кам’янського музичного коледжу та Криворізького обласного фахового музичного коледжу.

Збережемо спадщину разом!

Запрошуємо на низку онлайн семінарів з питань НКС

Запрошуємо на низку онлайн семінарів з питань НКС

Національна спілка майстрів народного мистецтва України спільно з акредитованою в ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини громадською організацією ЦР «Демократія через культуру» розпочинають низку семінарів: «Інвентаризація нематеріальної культурної спадщини. Підвищення обізнаності та можливостей».

Пропоновані семінари є продовженням роботи, розпочатої в рамках Міжнародного навчального семінару “Інвентаризація на основі громад на місцевому та національному рівні” (листопад 2020 р.).Семінари розраховані на громади, об’єднані за професійною ознакою в обласних та регіональних осередках НСМНМУ та їх членів зацікавлених у збереженні та розвитку національної культури.

Детальніше за посиланням