Охорона НКС під час війни

Охорона НКС під час війни

Український центр культурних досліджень, підтримуючи ініціативу Центру розвитку «Демократія через культуру» за участі Одеського обласного центру української культури та Учбово-методичного центру культури Буковини провели 05 квітня 2022 року через зум-платформу зустріч «Охорона під час війни» для представників обласних центрів народної творчості, носіїв-практиків, інших зацікавлених організацій, у тому числі і громадських, які опікуються питаннями нематеріальної культурної спадщини в регіонах.

Модератор: Валентина Деміан, Центру розвитку «Демократія через культуру» (м. Київ)

Було більше 100 підключень, багато учасників з різних куточків України, наприклад з м. Києва, Полтавської, Рівненської, Херсонської, Луганської, Вінницької, Львівської, Луганської, Сумської, Харківської та інших областей.

Говорили про поточну ситуацію у сфері НКС, практику роботи носіїв елементів та фахівців, що опікуються питанням збереження і охорони НКС, в умовах війни, наявні практичні рішення, які приймалися представниками громад різних регіонів України.

На сьогодні можемо з упевненістю говорити про такі виклики:

  1. – вимушена міграція (депортація та примусове переміщення) порушує соціальну згуртованість громад. Цей ефект непомітний, його важко наразі виявити та виміряти, але він має руйнівні наслідки;
  2. – смерть і вимушене переміщення практикуючих/носіїв НКС з деяких громад, що ставить під загрозу НКС цих громад, адже без практиків передача живої спадщини стає неможливою;
  3. – віддалення носіїв елементів від місць проживання, іноді від родини, близьких, знайомих, а отже обмеження доступу до тих місць, людей, які є важливими для НКС, що приводить до руйнування колективної пам’яті, приналежості до місця проживання. Це є прямою загрозою для збереження передачі знань та спільних традицій.

/За інформацією Центру розвитку «Демократія через культуру» /