Що таке козацька пісня?

Що таке козацька пісня?

Козацькими піснями (або протяжними піснями) називаються пісні, які виникли в епоху активної діяльності українських козаків (XVII-XVIII ст.) у їх середовищі або в заснованих ними поселеннях, і пов язані своїми сюжетами з козаками.
Козаками називалися військові люди, які добровільно захищали Україну від нападів ворогів. На території нинішньої Дніпропетровської області козаками були засновані сотні поселень, де вони жили з сім’ями в мирний час. Тут же знаходився центр козачого співтовариства – “Запорізька Січ” (з 1581 по 1775 рік).
Ключовим для ідентифікації (носіями елементу) пісень як козацьких, є наявність в них слова “козак”. Через те, що кожен куплет таких пісень має велику тривалість у часі, яка виникає із-за повільного темпу і наявності розспівів між складами тексту, виконавці також називають їх “протяжні пісні”. У козацьких піснях не оспівується насильство або ненависть до ворогів – навпаки, пісні, пов’язані з війною, говорять про її трагізм, про горе близьких, що втратили рідну людину; велика частина козацьких пісень присвячена любовним стосункам козака і дівчини. Це робить козацькі пісні універсальними для виконання як чоловіками, так і жінками, стираючи гендерну нерівність.