Хто є виконавцем пісень?

Хто є виконавцем пісень?

Елемент “Козацькі пісні Дніпропетровщини” пов’язаний з практикою групового співу. Люди об єднуються у співочі групи, щоб співати для самих себе і отримувати від цього задоволення. Для учасників цих співочих груп спів – це спосіб проведення їх вільного часу, привід для спілкування, джерело отримання життєвої енергії. Виконання козацьких пісень робить їх носіїв причетними до героїчної і трагічної історії свого краю, пов’язує їх зі своїми батьками і старшими людьми, від яких вони вивчили ці пісні, дає їм гордість, що вони зберегли ці старовинні пісні до нинішнього часу. Як сказала про одну козацьку пісню учасниця групи “Богуславочка”: «Її батько співав, і він говорив: «Я ще молодим її співав». Це скільки пройшло років?! І навіть душі радісно, що вона і нам дісталася!».

Виконання козацьких пісень не адресоване слухачам. Наявність або відсутність слухачів не грає жодної ролі для виконавців пісень. Під час співу виконавці «поринають у себе», їх погляд стає відсутнім. Вони як би занурюються в свої думки і спогади.

Козацькі пісні традиційно передаються через вивчання на слух під час спільного практикування або під час слухання виконання пісень.

У 2015 році при підготовці номінаційного досьє елемент був представлений трьома співочими групами.

Саму хорошу виконавську форму має група “Криниця” з міста Підгородне (до 1980 р. – село). У неї входило 7 жінок і 2 чоловіки, всі, окрім однієї жінки і одного чоловіка, родом з Підгородного. Кістяк складали 4 жінки віком 75-81 рік, які принесли у групу пісні, вивчені ними у своїх батьків, у т.ч. і козацькі пісні. У групі було 2 більш молоді жінки, 52 і 61 рік, які активно переймали репертуар старших учасниць.

У групі “Богуславочка” співало 8 жінок (без врахування 4 молодих жінок, які влилися у колектив у 2014 році з метою навчання козацьким пісням). Кістяк складали 5 жінок віком 78-83 роки, які співали разом ще з часів своєї молодості. Багато пісень принесеного ними у групу репертуару є козацькими протяжними піснями. Із-за солідного віку і стану здоров’я, група “Богуславочка” зараз співає козацькі пісні набагато рідше, зосереджуючись, в основному, на більш легкому репертуарі.

Всі три групи регулярно збираються 2 рази на тиждень. Ці групи інколи мають концертні виступи, але концертна діяльність не є для них основною.

Під час виконання “Козацьких пісень” у колективах, де немає чоловіків, деякі жінки наслідують чоловічим голосам, під час співу спеціально роблячи свій голос більш грубим і густим, і виконують найнижчі музичні партії (така практика ще й досі зберігається в групі “Богуславочка”, раніше вона була і в групі “Першоцвіт”).