Фіналісти проєкту нематеріальної культурної спадщини регіону

Фіналісти проєкту нематеріальної культурної спадщини регіону

«Випікання весільного дивню», «Соціально-побутові пісні січових зимівників у Шульгівці», «Стиранка або пшінка», «Царичанські товченики» та «Миколаївський розпис». Більше півтора десятка громад змагалися за першість в обласному культурологічному проєкті «Нематеріальна культурна спадщина Дніпропетровщини», започаткованого обласною радою.

Ініціатива покликана сприяти виявленню нових елементів НКС, розвитку культури регіону та народних ремесел. «Такий проєкт обласна рада проводила вперше! Він став тим діалоговим майданчиком, що об’єднав представників територіальних громад, державного і приватного сектора, інших установ. Розпочали ми його ще у травні. Під час першого етапу ми отримали інформацію від тер. громад та віднайшли елементи НКС, що стали учасниками проєкту. Під час другого — визначили десятку півфіналістів. Зараз — третій етап, і ми готові оголосити переможців», — зазначила начальниця управління з питань гуманітарної, соціально-культурної сфери та освіти виконавчого апарату Дніпропетровської обласної ради Лілія Гіренко.

«Золото» проєкту і 20 тисяч гривень депутатської субвенції Лілії Гиренко здобула Губиниська селищна рада. Вона представила дивовижний Миколаївський розпис. «Срібні» субвенції на суму по 15 тис грн отримали Межівська та Царичанська громади. Перша виступила у проєкті зі стиранкою (пшінкою), а друга громада — із товчениками. «Бронзу» теж поділили між собою два учасники: Петриківська громада із соціально-побутовими піснями січових зимівників у Шульгівці та Томаківська громада із випіканням весільного дивню. Фіналісти, які посіли треті місця, отримали по 10 тисяч гривень депутатської субвенції.

«Нематеріальна спадщина — це той скарб, який дозволяє людству зберігати культурне розмаїття, передавати традиції від пращурів до сучасників, формує імідж регіону. Нашому краю точно є що показати світові, є чим пишатися, що зберігати, популяризувати та розвивати. Наприклад на Дніпропетровщині у свій час розміщувалось 5 козацьких січей. Наш Петриківський розпис у 2013-му був включений до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. А три роки потому до Списку елементів нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, які потребують негайної охорони, включили козацькі пісні Дніпропетровщини. Аби майстри й майстрині дніпропетровських громад й надалі мали змогу реалізовувати свій творчий потенціал та передавати вміння нащадкам, культурний діалог між владою й умільцями має тривати постійно», — наголосив голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук.